22.11.2017 172375 pozretí 4 minúty čítania

Na veľkosti záleží - ako vybrať správnu veľkosť okuliarov

Dnes už kúpite online všetko. Dioptrické okuliare nie sú výnimkou a nakupovanie očnej optiky online nebolo ešte nikdy jednoduchšie. Tajomstvo toho, ako vybrať tie správne je jednoduché: poznať svoju veľkosť. Vieme, že bezchybne padnúce okuliare sú základom, no dosiahnuť to, aby naozaj sadli je niekedy výzvou. Dnes sme pre vás dali dohromady tohto sprievodcu výberom veľkostí, ktorí vám, dúfame, odpovie na väčšinu vašich otázok. Prejdime si teda všetko od dôležitých rozmerov, ktoré pri výbere okuliarov potrebujete poznať až po zopár DIY tipov na to, ako si vašu veľkosť môžete zmerať sami.

Ako rozumieť rozmerom rámu

V prípade dioptrických, ale aj slnečných okuliarov je potrebné rozumieť hneď niekoľkým rozmerom, ktoré sú pri výbere veľkosti dôležité. Akým?

  
Šírka šošovky je horizontálny priemer šošovky v jej najširšom bode zvyčajne nazývaný optometristami aj “veľkosť oka”.

Výška šošovky meria šošovku vertikálne v jej najširšom bode a je často definovaná ako “standard”. Aj napriek tomu, že rôzne značky definujú štandardnú výšku rôzne, zväčša sa tento rozmer pohybuje v rozmedzí 32-38 milimetrov.

Šírka nosníka horizontálne meria časť okuliarov, ktorá sa nachádza nad nosom priamo medzi šošovkami a pohybuje sa zväčša od 14-24 milimetrov.

Dĺžka bočnice meria bočnicu okuliarov od miesta, kde sa nachádzajú pánty po koniec bočnice nachádzajúci sa za ušami vrátane ohnutej časti. Tento rozmer sa spravidla pohybuje v štandardných dĺžkach 135, 140 alebo 145 milimetrov.

Ako zistiť svoju veľkosť?

TIP #1: Skontrolujte veľkosť vašich aktuálnych okuliarov


Tí, ktorí už nejaké okuliare vlastnia, to majú o niečo jednoduchšie. Ak sa pozriete na ich vnútornú stranu, vo väčšine prípadov na nej nájdete sériu číslic, ktoré vyjadrujú veľkosť rámu a vyzerajú približne takto:  52 [] 22 145. Každý pár dioptrických okuliarov je odlišný a informácia o ich veľkosti sa môže nachádzať na odlišných miestach - zvyčajne je to vnútorná strana bočnice alebo nosníka. Ako z týchto číslic vyčítať veľkosť? Je to veľmi jednoduché. Jednotlivé čísla z kombinácie 52 22 145 znamenajú nasledovné:
• 52 mm je šírka šošovky
• 22 mm je šírka nosníka
• 145 mm je dĺžka bočnice

Ak tieto rozmery z vášho rámu vyčítate, porovnajte ich s rozmermi modelu, ktorý máte vyhliadnutý. Ak sú tieto čísla podobné alebo sa dokonca zhodujú, tak nemáte nad čím rozmýšlať. S veľkou pravdepodobnosťou vám nové okuliare sadnú rovnako dobre ako tie staré.

TIP #2: Odmerajte si veľkosť svojich terajších okuliarov sami


Ak sa žiadne čísla na vašich okuliaroch nenachádzajú alebo sa opotrebovaním zmazali, neznamená to koniec sveta. Teraz, keď už viete aké rozmery je v prípade okuliarov potrebné poznať, si možete váš rám jednoducho zmerať sami pomocou pravítka alebo krajčírskeho metra. DIY aktivitu si v rámci dnešného dňa môžete v zozname odškrtnúť a na ceste k hľadaniu správnej veľkosti nových okuliarov ste znovu o krok vpred.

TIP #3: Použite kreditnú kartu

Nie, nerobíme si srandu! Šírka kreditnej karty je približne rovnaká ako šírka štandardne veľkej šošovky (takisto označovanej ako “M” alebo “medium” veľkosť) a v tejto situácii môže slúžiť ako super pomôcka.

  
Vezmite kreditnú kartu, postavte sa pred zrkadlo alebo webkameru, položte jej krajnú časť ku stredu vášho nosa a skontrolujte kde približne končí jej druhá hrana. Ak karta končí súbežne s vašim okom, veľkostne vám najlepšie sadne štandardná veľkosť (M). Ak karta končí až za vašim okom, máte menšiu tvár a správna veľkosť je pre vás S. Ak sa naopak karta končí ešte pred koncom vášho oka, vaša tvár je širšia a lepšie vám sadne veľkosť L. Jednoduché a rýchle.

Mimochodom, štandardná veľkosť (M) sedí väčšine ľudí. Aj preto veľa značiek vyrabá modely slnečných a dioptrických okuliarov iba v štandardnej veľkosti a väčšie/menšie veľkosti dovyrábajú v prípade bestsellerov.  

TIP #4: Skúste virtuálne zrkadlo


Ak chcete okrem merania vyskúšať ešte niečo iné, nezabúdajte na naše virtuálne zrkadlo. Tvár každého z nás sa líši, či už vo veľkosti, tvare alebo iných črtách. Virtuálne zrkadlo je skvelým spôsobom na to, ako reálne vidieť, či vám okuliare sedia a ako vám pristanú. Môžete tak vyskúšať tisícky tvarov, farieb, typov a značiek až kým nenájdete tie správne - to všetko z pohodlia vášho domova. Aj napriek tomu, že sme vždy z nových technológií nadšení, musíme úprimne priznať, že rozmery okuliarov vo virtuálnom zrkadle nie sú úplne presné a treba pri skúšaní počítať s 2-3 milimetrovou odchýlkou. Na tom, aby sa virtuálne zrkadlo od toho klasického ani o trošku nelíšilo však každý deň pracujeme!

Tak, čo? Aká je vaša veľkosť? Jedna otázka a toľko veľa možností ako na ňu odpovedať. Skontrolujte vaše okuliare, ktoré už doma máte, otestujte svoje praktické zručnosti, vyskúšajte trik s kreditnou kartou alebo si zapnite naše virtuálne zrkadlo. Už nikdy sa vo výbere veľkosti neseknete. A mimochodom… tento týždeň je BLACK FRIDAY! Nezmeškajte najlepšiu akciu tejto sezóny a ušetrite niečo na vianočné darčeky. Sledujte naše BLACK FRIDAY deals u nás.​​​​​​

Alica

Som členom tímu starostlivosti o zákazníka - jednou z najmladších v eyerim rodine. Viem ako na ľudí a starám sa o to, aby naši zákazníci z celej Európy mali každý deň na tvárach len úsmev. Veľa spievam, aj keď v tom neexcelujem a už nejaký ten deň si šetrím na svoje prvé mini prasiatko.

Mohlo by vás zaujímať
Valentín 2019: Buďte sami sebou

Sebavedome. Sexy. Sami sebou.

eyerim presents: The investments that drive us forward

eyerim - the fastest growing e-shop in Central Europe got another investment, and we are eternally grateful. Find out how much, why even, what it means and more.

FASHION WEEKS 2019: Najlepšie outfity z ulíc New Yorku, Londýna, Milána a Paríža

Fashion weeks pre obdobie jeseň/zima 2019 sú akurát za nami. Čo nás najviac upútalo? Veď predsa móda z ulice!

DISKUSIA