18.2.2021 407 pozretí 3 minúty čítania Prejsť na e-shop

Čo keď nové okuliare nesadnú? Pomôže fén, prsty a 1 týždeň nosenia.

Kúpili ste si nové dioptrické okuliare a bolia vás z nich oči, alebo hlava? Tlačia vás? Padajú vám z hlavy? Objednať iný model nie je vždy riešenie. Najprv vyskúšajte tieto odporúčania našich optometristov.

Oči si na nové dioptrie zvykajú 1 týždeň

Ak ste spolu s novými okuliarmi prechádzali na odlišné dioptrie, alebo väčšie sklá, musíte pár dní vydržať, kým sa vám to “v hlave prepne”. Je normálne v prvých dňoch pociťovať bolesť hlavy a očí, slzenie či dokonca skreslené videnie (štvorec môžete napríklad vidieť ako kosoštvorec). Ak máte astigmatizmus, dokonca môžete na schodoch mať pocit, akoby sa vám dvíhala podlaha. Vytvoriť si návyk trvá približne 1 týždeň a pri multifokálnych (progresívnych) šošovkách až 2 týždne. Naši optometristi odporúčajú držať sa týchto pokynov:

- Nové okuliare začnite nosiť až ráno na druhý deň - vaše oči sa zobúdzajú do nového prostredia a ľahšie sa prispôsobia. Vyvarujte sa noseniu nových okuliarov po celom dni so starými, môžete tak pomýliť oči.
- Nové okuliare noste čo najviac a v ŽIADNOM PRÍPADE ich nestriedajte so starými.
- Začať nosiť nové okuliare vyskúšajte najprv doma a ideálne cez víkend, kedy nemusíte pracovať 8 hodín pred počítačom. Ak aj máte ochranu proti modrému svetlu, oči sa budú viac namáhať zaostrovaním pri čítaní, šoférovaní a podobne.
- Pri multifokálnych (progresívnych) šošovkách sa snažte striedavo pozerať do diaľky aj na blízko. Sadnite si na gauč a skúste striedavo pozerať do knihy a na televízor, aby ste našli správny uhol pohľadu.

Ak vaše problémy budú pretrvávať aj po týždni, bezodkladne sa obráťte na vášho očného lekára, alebo optometristu.

Nosníky prispôsobte tvaru a veľkosti vášho nosa

Ak vás nové okuliare tlačia na nose, upravte si rozpätie nosníkov. Chyťte plochu sedielka medzi palec a ukazovák, jemne nosník ohnite, a vyskúšajte si ich na sebe pred zrkadlom. Plocha sedielka by mala pohodlne sedieť na nose. Ak máte nové okuliare nakrivo, dajte si ich dole a postup opakujte. Vyvarujte sa ohýbaniu nosníkov rôznym zatláčaním rámu o nos, keď máte okuliare na tvári. Je to jemná úprava treba pri nej byť trpezlivý.

Optometrista ukazuje ako správne ohnúť nosníky

Padajúce okuliare nahrejte fénom a ohnite stráničky

Ak vám nové okuliare nedržia na hlave, prispôsobte si konce stráničiek za ušami. Predtým, ako začnete vyvíjať na okuliare akýkoľvek tlak, zohrejte ich fénom, aby sa nezlomili. Okuliare fénujte v smere od šošoviek, ktoré by ste teplým vzduchom mohli poškodiť. Na zohriatie stráničiek bude stačiť na začiatok 30 sekúnd, ak by aj napriek tomu boli tuhé, môžete ich nahriať viac. Vyhnite sa používaniu otvoreného ohňa (zapaľovače, sviečky), ktorý by mohol poškodiť povrch aj farbu okuliarov.V prípade, že ste dodržali všetky odporúčania a nové okuliare vám napriek tomu nesadnú, vôbec sa nemusíte trápiť. V eyerime máte na vrátenie tovaru až 30 dní a nikto sa vás nebude na nič pýtať. Vieme, ako to chodí a vy vašim očiam predsa rozumiete najlepšie.

Martin

Vždy som chcel vidieť a zažiť toľko miest, ľudí, kultúr a chutí koľko sa len za jeden život dá stihnúť. Odkedy som založil eyerim, dni sú kratšie, času menej, a preto aspoň veľa čítam. Nedávno som vyliezol na Mt. Kilimanjaro a už sa obzerám po ďalších výzvach - jednou z nich je Aconcagua. Tou najväčšou výzvou je však pre mňa stále eyerim a s ním sa chcem dostať najvyššie.

Mohlo by vás zaujímať
Svetový deň zraku: Prečo je prevencia tak dôležitá?

Opäť sa blíži ten deň, kedy si celý svet pripomenie dôležitosť zdravého zraku. Poďte ho s nami osláviť!

4 veci, ktoré musíte vedieť pred vrátením objednávky

Skôr, než sa rozhodete vrátiť vašu objednávku, prečítajte si tieto 4 tipy a ušetrite si váš čas.

5 tipov ako sa starať o svoje okuliare

Ak chcete, aby vaše dioptrické okuliare vyzerali ako nové aj po týždňoch nosenia, myslite na správnu a pravidelnú starostlivosť. 5 tipov od nás ako na to.

Máte otázky? Spýtajte sa nášho optometristu.