18.9.2019 24361 pozretí 4 minúty čítania

5 tipov ako sa starať o svoje okuliare

Správna starostlivosť o okuliare je niečo, čo netreba podceňovať. Nájsť ten správny pár okuliarov niekedy trvá naozaj dlho - tvar, farba, veľkosť alebo vzor, ktorý spĺňa všetky vaše požiadavky. Keď už teda konečne nájdete tie pravé, nechcete, aby vyzerali ako nové čo najdlhšie? Šmuhy, odtlačky prstov, ryhy, zahmlené šošovky… Správne návyky vám pomôžu s týmito problémami bojovať a udržať vaše okuliare v perfektnom stave veľmi dlho.

1 Používajte obidve ruky

Počítajte so mnou - koľkokrát ste si dali vaše okuliare dole z tváre použitím jednej ruky? Tohto zlozvyku je väčšinou veľmi ťažké sa zbaviť. Používanie oboch rúk však udržiava bočnice okuliarov pevné a správne zarovnané. Ak si na to zvyknete, ušetríte tak niekoľko pravidelných návštev u optometristu, ktorý vám rám bude musieť spevniť a upraviť do pôvodného stavu.

how to take care of your eyeglasses tom fordObidve ruky je dobre používať aj vtedy, pokiaľ vám okuliare padajú z nosa a potrebujete upraviť ich polohu. Nikdy netlačte okuliare do pôvodnej polohy jedným prstom - vyvíja to tlak na nánosníky a oslabuje taktiež celý rám.

how to take care of your eyeglasses frame

2 Nenoste okuliare na hlave

Kde mám okuliare?!” - Verím, že moment, kedy ste po prehľadaní celého bytu našli svoje okuliare priamo na vašej hlave zažil už nejeden z vás. Naša rada je preto, nerobte to! Okrem toho, že vám takto okuliare môžu veľmi ľahko spadnúť a poškodiť sa, rám je neustále namáhaný a deformuje sa.

how to take care of your glasses

3 Ak okuliare práve nenosíte, dobre ich uskladnite

Majte vždy po ruke ochranný obal. Hneď ako si okuliare dáte dole z tváre, vložte ich do obalu. Takto ich ochránite nielen pred nečistotami a prachom, ale aj pred poškrabaním alebo dokonca zlomením.

Takmer každá značka očnej optiky zahŕňa v originálnom balení ochranný obal. Či už je to masívne a pevné puzdro alebo vrecúško z mikrovlákna (typické pre športovú značku Oakley), vždy pomôže udržať vaše okuliare v bezpečí. Akékoľvek prachové častice, jemné škrabance alebo šmuhy môžu vašim očiam znemožniť perfektné videnie. Preto robte všetko čo sa dá, aby ste vaše okuliare ochránili.


how to take care of your eyeglasses case

4 Používajte vhodnú čistiacu handričku

Čistiacu handričku väčšina značiek dodáva spolu s okuliarmi. Na ich výrobu sa v dnešnej dobe používajú kvalitné materiály z mikrovlákna, avšak vhodnú čistiacu handričku veľmi jednoducho zoženiete aj u optometristu alebo v drogérii.

Výber jej materiálu však nikdy nepodceňujte. Nikdy na čistenie šošoviek nepoužívajte kus oblečenia, servítku alebo papier - tieto vlákna majú textúrovaný povrch a šošovky môžu veľmi ľahko poškrabať alebo znečistiť.

how to take care of your eyeglasses cleaning cloth

5 Opláchnite - vyčistite - opakujte

Pred samotným čistením zoberte okuliare do rúk a opláchnite ich vodou - ak z ich povrchu nezmyjete akékoľvek prachové častice a utriete okuliare ‘na sucho’, môžete ich veľmi ľahko poškrabať. Ak preferujete chemické ošetrenie, vždy sa uistite, že sprej, ktorý používate je vyrobený presne účely čistenia dioptrických šošoviek (skiel).

Ďalší krok je nechať okuliare prirodzene vyschnúť - toto je najrýchlejší spôsob, ako zabrániť prachu alebo nečistotám prilepiť sa naspať na šošovku. Druhá (rýchlejšia) možnosť je zobrať čistiacu handričku a obidve šošovky jemne vyutierať do sucha.

Tento proces opakujte každý deň. Vaše okuliare udržíte v 100% stave a vaše oči nebudú musieť bojovať s nečistotami, šmuhami, prachom alebo akýmkoľvek iným materiálom, ktorý na šošovkách okuliarov nemá čo robiť.

how to take care of your glasses cleaning process

Správna a pravidelná starostlivosť o okuliare je samozrejme nevyhnutná, no dôležité je taktiež vedieť, kedy je ten správny čas na kúpu nových. Ak máte čoraz častejšie unavené oči, robí vám problém čítať z knihy, obrazovky počítača alebo musíte dlho zaostrovať na vzdialené objekty alebo naopak na tie, ktoré sú veľmi blízko, pravdepodobne je ten pravý čas navštíviť optometristu alebo očného lekára. Ak tento problém zažívate práve teraz, eyerim má novú kolekciu eyerim collection, v ktorej nájdete skvelé dioptrické okuliare s vysokokvalitnými šošovkami za dokonale nízke ceny. 

Andrea

Som jednou zo spoluzakladateľov eyerim. Svoju energiu sústredím na tvorbu obsahu našich sociálnych sietí. Som posadnutá plameniakmi a cestovaním. K väčšine svojich kreatívnych nápadov prichádzam počas dlhých prechádzok po horách. Mám rada umenie a fotografiu.

Mohlo by vás zaujímať
Sprievodca slnečnými okuliarmi: Najväčšie trendy zimy 2018

Máte teraz v zime každé ráno problém s výberom outfitov? Žiadne obavy - naši obľúbení influenceri sú konečne späť.

Čo je EYESHAKER? 3 jednoduché dôvody, prečo si ho zaobstarať

Už Vás unavuje čistiť si dioptrické či slnečné okuliare narýchlo okrajom trička? Chápeme! Je pravý čas vyskúšať niečo nové, nie?

Eyes on KERBHOLZ

Septembrovou novinkou v našom portfóliu je KERBHOLZ, značka založená na kvalite, nadšení a láske k prírode. Objavte s nami jej príbeh!

DISKUSIA