26.8.2019 93615 pozretí 2 minúty čítania Prejsť na e-shop

Ako si doma zmerať vzdialenosť zreníc (PD) v 5 jednoduchých krokoch

Ak nakupujete dioptrické okuliare online, vaša vzdialenosť zreníc (PD = Pupillary Distance) je kľúčový údaj, ktorý potrebuje. Tento rozmer častokrát na vašom predpise od očného lekára nenájdete a dostať sa k nemu môže byť niekedy naozaj boj. Málokto však vie, že vaše PD si môžete odmerať pokojne aj sami v pohodlí vášho domova. Máme pre vás návod na to, ako to zvládnuť v 5 jednoduchých krokoch, no poďme na to postupne.

Čo je to vzdialenosť zreníc (PD)?

Ak ste doteraz dioptrické okuliare vôbec nenosili, pravdepodobne neviete, že vzdialenosť zreníc (PD) je veľmi dôležité a cenné číslo. Ako sám názov napovedá, je to vzdialenosť od stredu vašej jednej zrenice k tej druhej, udávaná v milimetroch. V prípade dospelého človeka sa tento rozmer pohybuje približne v rozmedzí 54 - 74 milimetrov a pri deťoch je to trošku menej, 43 - 54 milimetrov.

Tento údaj sa spravidla vyjadruje dvomi spôsobmi, a to ako jedno číslo, napríklad 55 (55 milimetrov), alebo dvomi číslami, napríklad 26 a 29. V druhom prípade tieto čísla vyjadrujú samostatne vzdialenosť od stredu pravej a ľavej zrenice k stredu vášho nosa. Obidva spôsoby sú samozrejme správne.

Rýchly tip: V eyerim e-shope používame verziu 2, čiže PD samostatne pre pravé a ľavé oko. Ak sa na vašom predpise nachádza vzdialenosť zreníc vyjadrená jedným číslom, jednoducho toto číslo vydeľte dvomi. Výsledkom budú dve rovnaké čísla, ktoré vyplníte v aj pre práve, aj pre ľavé oko.

Prečo je dôležité poznať svoje PD?

Hlavnou úlohou našich optikov je uistiť sa, že vyberú a vsadia vám do vašich nových okuliarov šošovky (sklá), ktoré potrebujete. Ak sa im však do rúk dostane nesprávny údaj o vzdialenosti zreníc, “optický stred” vašich šošoviek bude nesprávny taktiež a vaše nové okuliare vám nebudú slúžiť tak ako by mali.

Vzdialenosť zreníc sa štandardne meria počas každého vyšetrenia očí. Bohužiaľ, nie každý očný lekár alebo optometrista údaj o PD vyznačí aj vo vašom lekárskom predpise. V takom prípade vždy radíme najprv kontaktovať vášho očného lekára a zistiť, či tento údaj nenájde vo vašich záznamoch. Ak sa ani takto k vášmu PD nedopátrate, nič sa nedeje, odmerať si ho môžete jednoducho a rýchlo aj sami.

Ako si zmerať vzdialenosť zreníc?

Meranie PD zvládnete aj sami, stačí sa držať týchto 5 krokov:

KROK 1
Zožeňte si milimetrové pravítko a zrkadlo alebo nejakého parťáka - alebo aj všetko dokopy, ak sa na to cítite. 

KROK 2
Postavte sa pred zrkadlo a priložte pravítko k vášmu nosu. Bod 0(cm) zarovnajte so stredom vašej ľavej zrenice. A pozerajte priamo pred seba.

Ako si odmerať PD (Vzdialenosť zorníc) eyerim, eyerim e-shop Nakupovanie online, Nakupovanie online v eyerim  Dioptrické okuliare online, Dioptrické okuliare na eyerim Práca v eyerime

KROK 3
Držte pravítko pevne a zaznačte na ňom miesto stredu vašej druhej zrenice - alebo jednoducho k druhému číslu priložte prst. Vzdialenosť medzi týmto bodom a bodom 0(cm) je vaše PD.

Ako si odmerať PD (Vzdialenosť zorníc) eyerim, eyerim e-shop Nakupovanie online, Nakupovanie online v eyerim  Dioptrické okuliare online, Dioptrické okuliare na eyerim Práca v eyerime

KROK 4
Meranie opakujte aspoň dvakrát, aby ste sa presvedčili o presnosti vášho výsledku. A je to celkom zábava!

KROK 5
Ak sa necítite na to, zmerať si PD sami, požiadajte o pomoc kamaráta, druhú polovičku, strýka, mamku, kolegu alebo prekvapivo ochotného suseda. Celý tento postup môžu absolvovať s vami a zjednodušiť vám to.

Stále komplikované?
Na eyerim máte vždy istotu, že váš nákup bude rýchly a jednoduchý a inak to nie je ani s meraním PD. Po prečítaní tohto článku, našťastie, nemusíte so sebou nosiť v taške pravítko alebo mať tento článok vždy otvorený, aby ste ho v správnej chvíli mohli aplikovať (aj keď ak je to to, po čom vaše srdce piští, tak choďte do toho a otvárajte tento článok stále dookola - nesúdime vás). Celý návod spolu s pravítkom máte vždy poruke pri prezeraní akýchkoľvek okuliarov priamo na našej stránke. Návod stačí stiahnuť, vytlačiť a vystrihnúť podľa inštrukcií a vaše PD si tak môžete zmerať prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. Jednoduché. 

Ako si odmerať PD (Vzdialenosť zorníc) eyerim, eyerim e-shop Nakupovanie online, Nakupovanie online v eyerim  Dioptrické okuliare online, Dioptrické okuliare na eyerim Práca v eyerime 

S údajmi o vašom PD v jednej ruke a vašim lekárskym predpisom v druhej na eyerim ušetríte čas a všetky “dioptrické povinnosti” vybavíte rýchlo a jednoducho na jednom mieste. Ak už vaše PD máte zmerané a údaje o výške vašich dioptrií pripravené, stačí si vybrať rám z najširšej ponuky dioptrických okuliarov v eyerim e-shope. Teraz môžete ušetriť 20% na všetky rámy dioptrických okuliarov a 10% na dioptrické šošovky. Začnite novú sezónu s novými dioptrickými okuliarmi! 

Yassaman

Som jednou zo spoluzakladateľov eyerim a pomáham nám udržať sa vo vodách marketingu. Nikdy neodmietnem dobrý tip na knihu alebo pozvanie na trip po Európe. Raz som zjedla celý kus hovädzieho stehna v priebehu 30 minút a pre tých, ktorí nevedia vysloviť moje meno som jednoducho 'Yass'.

Mohlo by vás zaujímať
4 dôvody, prečo by ste mali nosiť slnečné okuliare aj v zime

Slnečné dni sú túto zimu vzácnosťou. No keď sa dostavia, môže to byť pre oči pomerne vyčerpávajúce. Dajte vašim očiam toľko pozornosti, koľko si zaslúžia!

Ako nakupovať dioptrické okuliare online

Nakupovať dioptrické okuliare online je omnoho jednoduchšie, než si myslíte, naozaj. Obzvlášť ak si prečítate a budete nasledovať tieto rady!

Čo keď nové okuliare nesadnú? Pomôže fén, prsty a 1 týždeň nosenia.

Kúpili ste si nové dioptrické okuliare a bolia vás z nich oči, alebo hlava? Tlačia vás? Padajú vám z hlavy? Objednať iný model nie je vždy riešenie. Najprv vyskúšajte tieto odporúčania našich optometristov.

Máte otázky? Spýtajte sa nášho optometristu.