17.1.2018 32094 pozretí 2 minúty čítania

Chýba na vašom recepte od očného lekára PD - vzdialenosť zorníc? Zmerajte si ju sami v 5 jednoduchých krokoch

Ak nakupujete dioptrické okuliare online, vaša vzdialenosť zorníc (PD = Pupillary Distance) je kľúčový údaj, ktorý potrebuje. Tento rozmer častokrát na vašom predpise od očného lekára nenájdete a dostať sa k nemu môže byť niekedy naozaj boj. Málokto však vie, že vaše PD si môžete odmerať pokojne aj sami v pohodlí vášho domova. Máme pre vás návod na to, ako to zvládnuť v 5 jednoduchých krokoch, no poďme na to postupne.

Čo je to vzdialenosť zorníc (PD)?

Ak ste doteraz dioptrické okuliare vôbec nenosili, pravdepodobne neviete, že vzdialenosť zorníc (PD) je veľmi dôležité a cenné číslo. Ako sám názov napovedá, je to vzdialenosť od stredu vašej jednej zrenice k tej druhej, udávaná v milimetroch. V prípade dospelého človeka sa tento rozmer pohybuje približne v rozmedzí 54 - 74 milimetrov a pri deťoch je to trošku menej, 43 - 54 milimetrov.

Tento údaj sa spravidla vyjadruje dvomi spôsobmi, a to ako jedno číslo, napríklad 55 (55 milimetrov), alebo dvomi číslami, napríklad 26 a 29. V druhom prípade tieto čísla vyjadrujú samostatne vzdialenosť od stredu pravej a ľavej zrenice k stredu vášho nosa. Obidva spôsoby sú samozrejme správne.

Rýchly tip: Na eyerim používame verziu 2, čiže PD samostatne pre pravé a ľavé oko. Ak sa na vašom predpise nachádza vzdialenosť zorníc vyjadrená jedným číslom, jednoducho toto číslo vydeľte dvomi. Výsledkom budú dve rovnaké čísla, ktoré vyplníte v aj pre práve, aj pre ľavé oko.

Prečo je dôležité poznať svoje PD?

Hlavnou úlohou našich optikov je uistiť sa, že vyberú a vsadia vám do vašich nových okuliarov šošovky (sklá), ktoré potrebujete. Ak sa im však do rúk dostane nesprávny údaj o vzdialenosti zorníc, “optický stred” vašich šošoviek bude nesprávny taktiež a vaše nové okuliare vám nebudú slúžiť tak ako by mali.

Vzdialenosť zorníc sa štandardne meria počas každého vyšetrenia očí. Bohužiaľ, nie každý očný lekár alebo optometrista údaj o PD vyznačí aj vo vašom lekárskom predpise. V takom prípade vždy radíme najprv kontaktovať vášho očného lekára a zistiť, či tento údaj nenájde vo vašich záznamoch. Ak sa ani takto k vášmu PD nedopátrate, nič sa nedeje, odmerať si ho môžete jednoducho a rýchlo aj sami.

Ako si zmerat vzdialenost zrenic

Ako si zmerať vzdialenosť zorníc?

Meranie PD zvládnete aj sami, stačí sa držať týchto 5 krokov:

KROK 1
Zožeňte si milimetrové pravítko a zrkadlo alebo nejakého kamoša

KROK 2
Postavte sa pred zrkadlo a priložte pravítko k vášmu nosu. Bod 0(cm) zarovnajte so stredom vašej ľavej zrenice.

KROK 3
Držte pravítko pevne a zaznačte na ňom miesto stredu vašej druhej zrenice. Vzdialenosť medzi týmto bodom a bodom 0(cm) je vaše PD.

KROK 4
Meranie opakujte aspoň dvakrát, aby ste sa presvedčili o presnosti vášho výsledku

KROK 5
Ak sa necítite na to, zmerať si PD sami, požiadajte o pomoc mamku, frajerku, brata alebo kamoša. Celý tento postup môžu absolvovať s vami a zjednodušiť vám to.

 Ako si zmerat vzdialenost zrenic

Stále komplikované?
Na eyerim máte vždy istotu, že váš nákup bude rýchly a jednoduchý a inak to nie je ani s meraním PD. Po prečítaní tohto článku, našťastie, nemusíte so sebou nosiť v taške pravítko alebo sa celý postup učiť naspamäť, aby ste ho v správnej chvíli mohli aplikovať. Celý návod spolu s pravítkom máte vždy poruke pri prezeraní akýchkoľvek okuliarov priamo na našej stránke. Návod stačí stiahnuť, vytlačiť a vystrihnúť podľa inštrukcií a vaše PD si tak môžete zmerať prakticky kdekoľvek a kedykoľvek.

 

Ako si zmerat vzdialenost zrenic

S údajmi o vašom PD v jednej ruke a vašim lekárskym predpisom v druhej na eyerim ušetríte čas a všetky “dioptrické povinnosti” vybavíte rýchlo a jednoducho na jednom mieste. Ak už vaše PD máte zmerané a údaje o výške vašich dioptrií pripravené, stačí si vybrať rám a je to. Ak to u nás stihnete do konca tohto týždňa, ušetríte 50% z ceny všetkých šošoviek. Nakupovať rámy spolu so šošovkami môžete takto do piatku, takže ak máte všetko pripravené, vyberajte rýchlo tu.

Daniel

V eyerim som affiliate manažér. Vyhľadávam kreatívne spolupráce, vytváram a menežujem kampane. Mám ukrajinské korene, raz som vyhral súťaž krásy a môj deň pravidelne začínam šálkou espressa.

Mohlo by vás zaujímať
Zaručené tipy na last-minute darčeky pre každého

Do Vianoc ostáva pár dní a vám stále chýba ten správny darček pod stromček? Náš darčekový sprievodca vám uľahčí výber a zaručí vám pokojné Vianoce.

Go. Explore. See.: Santorini

Novembrová epizóda cyklu Go. Explore. See. vás prenesie naspäť do tepla a prevedie vás rozprávkovým ostrovčekom Santorini, jeho krásnymi sopečnými plážami a typickými modro-bielymi domčekami.

Svetový deň zraku

Opäť sa blíži ten deň, kedy si celý svet pripomenie dôležitosť zdravého zraku. Poďte ho s nami osláviť!

DISKUSIA