26.8.2019 41041 pozretí 2 minúty čítania

Ako si doma zmerať vzdialenosť zorníc (PD) v 5 jednoduchých krokoch

Ak nakupujete dioptrické okuliare online, vaša vzdialenosť zorníc (PD = Pupillary Distance) je kľúčový údaj, ktorý potrebuje. Tento rozmer častokrát na vašom predpise od očného lekára nenájdete a dostať sa k nemu môže byť niekedy naozaj boj. Málokto však vie, že vaše PD si môžete odmerať pokojne aj sami v pohodlí vášho domova. Máme pre vás návod na to, ako to zvládnuť v 5 jednoduchých krokoch, no poďme na to postupne.

Čo je to vzdialenosť zorníc (PD)?

Ak ste doteraz dioptrické okuliare vôbec nenosili, pravdepodobne neviete, že vzdialenosť zorníc (PD) je veľmi dôležité a cenné číslo. Ako sám názov napovedá, je to vzdialenosť od stredu vašej jednej zrenice k tej druhej, udávaná v milimetroch. V prípade dospelého človeka sa tento rozmer pohybuje približne v rozmedzí 54 - 74 milimetrov a pri deťoch je to trošku menej, 43 - 54 milimetrov.

Tento údaj sa spravidla vyjadruje dvomi spôsobmi, a to ako jedno číslo, napríklad 55 (55 milimetrov), alebo dvomi číslami, napríklad 26 a 29. V druhom prípade tieto čísla vyjadrujú samostatne vzdialenosť od stredu pravej a ľavej zrenice k stredu vášho nosa. Obidva spôsoby sú samozrejme správne.

Rýchly tip: V eyerim e-shope používame verziu 2, čiže PD samostatne pre pravé a ľavé oko. Ak sa na vašom predpise nachádza vzdialenosť zorníc vyjadrená jedným číslom, jednoducho toto číslo vydeľte dvomi. Výsledkom budú dve rovnaké čísla, ktoré vyplníte v aj pre práve, aj pre ľavé oko.

Prečo je dôležité poznať svoje PD?

Hlavnou úlohou našich optikov je uistiť sa, že vyberú a vsadia vám do vašich nových okuliarov šošovky (sklá), ktoré potrebujete. Ak sa im však do rúk dostane nesprávny údaj o vzdialenosti zorníc, “optický stred” vašich šošoviek bude nesprávny taktiež a vaše nové okuliare vám nebudú slúžiť tak ako by mali.

Vzdialenosť zorníc sa štandardne meria počas každého vyšetrenia očí. Bohužiaľ, nie každý očný lekár alebo optometrista údaj o PD vyznačí aj vo vašom lekárskom predpise. V takom prípade vždy radíme najprv kontaktovať vášho očného lekára a zistiť, či tento údaj nenájde vo vašich záznamoch. Ak sa ani takto k vášmu PD nedopátrate, nič sa nedeje, odmerať si ho môžete jednoducho a rýchlo aj sami.

Ako si zmerať vzdialenosť zorníc?

Meranie PD zvládnete aj sami, stačí sa držať týchto 5 krokov:

KROK 1
Zožeňte si milimetrové pravítko a zrkadlo alebo nejakého parťáka - alebo aj všetko dokopy, ak sa na to cítite. 

KROK 2
Postavte sa pred zrkadlo a priložte pravítko k vášmu nosu. Bod 0(cm) zarovnajte so stredom vašej ľavej zrenice. A pozerajte priamo pred seba.

Ako si odmerať PD (Vzdialenosť zorníc) eyerim, eyerim e-shop Nakupovanie online, Nakupovanie online v eyerim  Dioptrické okuliare online, Dioptrické okuliare na eyerim Práca v eyerime

KROK 3
Držte pravítko pevne a zaznačte na ňom miesto stredu vašej druhej zrenice - alebo jednoducho k druhému číslu priložte prst. Vzdialenosť medzi týmto bodom a bodom 0(cm) je vaše PD.

Ako si odmerať PD (Vzdialenosť zorníc) eyerim, eyerim e-shop Nakupovanie online, Nakupovanie online v eyerim  Dioptrické okuliare online, Dioptrické okuliare na eyerim Práca v eyerime

KROK 4
Meranie opakujte aspoň dvakrát, aby ste sa presvedčili o presnosti vášho výsledku. A je to celkom zábava!

KROK 5
Ak sa necítite na to, zmerať si PD sami, požiadajte o pomoc kamaráta, druhú polovičku, strýka, mamku, kolegu alebo prekvapivo ochotného suseda. Celý tento postup môžu absolvovať s vami a zjednodušiť vám to.

Stále komplikované?
Na eyerim máte vždy istotu, že váš nákup bude rýchly a jednoduchý a inak to nie je ani s meraním PD. Po prečítaní tohto článku, našťastie, nemusíte so sebou nosiť v taške pravítko alebo mať tento článok vždy otvorený, aby ste ho v správnej chvíli mohli aplikovať (aj keď ak je to to, po čom vaše srdce piští, tak choďte do toho a otvárajte tento článok stále dookola - nesúdime vás). Celý návod spolu s pravítkom máte vždy poruke pri prezeraní akýchkoľvek okuliarov priamo na našej stránke. Návod stačí stiahnuť, vytlačiť a vystrihnúť podľa inštrukcií a vaše PD si tak môžete zmerať prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. Jednoduché. 

Ako si odmerať PD (Vzdialenosť zorníc) eyerim, eyerim e-shop Nakupovanie online, Nakupovanie online v eyerim  Dioptrické okuliare online, Dioptrické okuliare na eyerim Práca v eyerime 

S údajmi o vašom PD v jednej ruke a vašim lekárskym predpisom v druhej na eyerim ušetríte čas a všetky “dioptrické povinnosti” vybavíte rýchlo a jednoducho na jednom mieste. Ak už vaše PD máte zmerané a údaje o výške vašich dioptrií pripravené, stačí si vybrať rám z najširšej ponuky dioptrických okuliarov v eyerim e-shope. Teraz môžete ušetriť 20% na všetky rámy dioptrických okuliarov a 10% na dioptrické šošovky. Začnite novú sezónu s novými dioptrickými okuliarmi! 

Yassaman

Som jednou zo spoluzakladateľov eyerim a pomáham nám udržať sa vo vodách marketingu. Nikdy neodmietnem dobrý tip na knihu alebo pozvanie na trip po Európe. Raz som zjedla celý kus hovädzieho stehna v priebehu 30 minút a pre tých, ktorí nevedia vysloviť moje meno som jednoducho 'Yass'.

Mohlo by vás zaujímať
Go. Explore. See.: Mountains of Slovakia

Objavte s nami krásu slovenských hôr v tohtoročnej poslednej epizóde video cyklu Go. Explore. See a nalaďťe sa zimnú lyžiarsku sezónu.

Okuliare podľa typu tváre: OVÁLNA

Slnečné okuliare, ktoré sa vám perfektne hodia môžu váš look urobiť dokonalým! Máte zakaždým problém s výberom tých správnych a strávite pri tom hodiny? Vedeli ste, že ak poznáte správne svoje črty a typ tváre, môže vás to pri výbere zachrániť? Ak nie, máte dnes štastie! Prečítajte si náš prvý článok so série tipov nato, ako skombinovať vaše slnečné okuliare podľa typu vašej tváre. Dnes, tipy pre oválne tváre!

4 dôvody, prečo začať nakupovať dioptrické okuliare online

Ste toho názoru, že kupovať dioptrické okuliare online je priveľmi zložité? Dovolíme si nesúhlasiť. Odporúčame preto pokračovať v čítaní tohto blogu.

DISKUSIA