17.11.2019 63058 pozretí 5 minúty čítania Prejsť na e-shop

Ochrana proti modrému svetlu - mýtus alebo realita?

Modré svetlo nás obklopuje už od nášho narodenia, avšak je rozdiel v akej forme a intenzite. Inak na nás vplýva, pokiaľ pochádza z prírodného zdroja a inak z monitorov a displejov digitálnych zariadení. Práve preto je dôležité vysvetliť, čo je modré svetlo, aké má následky jeho nadmerné žiarenie a aká je prevencia.

Čo je modré svetlo?

Modré svetlo je prirodzená súčasť našich životov a vďaka nemu naše telo rozoznáva deň a noc, produkuje a reguluje spánkový hormón melatonín, podporuje alebo naopak tlmí bdelosť a pozornosť. Niektorí z nás sú vystavení nadmernému žiareniu modrého svetla, ktoré môže byť vo veľkom množstve škodlivé a nebezpečné pre náš zrak. Neviete aké sú zdroje modrého svetla? Čítajte ďalej. 

ochrana proti modrému svetlu eyerim žiarenie modrého svetla ochrana proti modrému svetlu dioptrické okuliare poškodenie modrým svetlom a ochrana proti modrému svetlu

Modré svetlo na nás svieti nielen z prírodných zdrojov, ale najmä z elektronických zariadení ako naše smartfóny, monitory počítačov a tabletov alebo TV. Samozrejme, je rozdiel či denne pozeráte do monitoru hodinu alebo celý deň v práci, pretože krátke sledovanie televízie alebo práca s elektronickými zariadeniami nemá merateľný dosah na poškodenie zraku. 

Podľa výskumu The Nielsen Total Audience Report: Q2 2017 bežný užívateľ strávil pri zariadení s displejom v roku 2017 až 8 hodín a 58 minút. Niektoré zamestnania si vyžadujú celodennú prácu s počítačom, no počas prestávky opätovne zamestnanci pozerajú do displejov svojich smartfónov. Týmto spôsobom si oči jednoducho neoddýchnu a sú neustále namáhané.

ochrana proti modrému svetlu eyerim žiarenie modrého svetla nadmerné vystavovanie sa modrému svetlu ochrana proti modrému svetlu dioptrické okuliare poškodenie modrým svetlom a ochrana proti modrému svetlu

Čo spôsobuje modré svetlo?

Digitálne zariadenia vyžarujú špecifický typ modrého a fialového svetla. Nadmerné žiarenie týchto farieb s krátkou vlnovou dĺžkou dokáže mať negatívny dopad a spôsobiť tak viaceré zdravotné nepríjemnosti, ktoré si vysvetlíme nižšie.

Dlhodobé vystavovanie sa modrému svetlu môže viesť k poškodeniu vášho zraku. Ako ďalšie príklady si uvedieme:
• Syndróm suchého oka (pálenie, svrbenie a rezanie očí, problémy pri žmurkaní, zhoršené videnie, ale napríklad aj nadmerné slzenie)
• Problémy so spánkom (nedostatok spánku alebo nekvalitný spánok môžu viesť k ďalším komplikáciám ako: nadmerná únava, podráždenosť, problémy s trávením, nepravidelná srdcová činnosť, depresia, poruchy sústredenia)
• Bolesť očí (tlak v očiach, rezavý pocit v očiach, bolesť pri žmurkaní, pálenie a začervenanie oka)
Bolesti hlavy (krátkodobé, ale aj dlhodobé bolesti hlavy, pulzujúca bolesť v okolí spánkov, napätie v šiji, niekedy bolesť hlavy vedie až ku nevoľnosti a zvracaniu)
• Rozmazané videnie (oči majú problém zaostriť na blízke ale aj vzdialené predmety, ktoré sa javia rozmazane)

ochrana proti modrému svetlu eyerim nadmerné vystavovanie sa modrému svetlu vplyv modrého svetla na zdravie poškodenie modrým svetlom a ochrana proti modrému svetlu ako si pridám ochranu proti modrému svetlu do dioptrických okuliarov pc okuliare, okuliare na pc

Ako sa chrániť pred modrým svetlom?

Radi by sme vám predstavili zopár preventívnych opatrení, ktoré vám pomôžu predísť vyššie spomenutým problémom. Pri práci s digitálnymi zariadeniami sa držte pravidla  20-20-20. Toto pravidlo hovorí o tom, že každých 20 minút si dajte aspoň 20 sekundovú prestávku od pozerania do displeja a pozrite sa na objekt vzdialený 20 metrov od vás. Vaše oči si tak oddýchnu, tak isto aj váš mozog a budú schopné lepšie reagovať.

Ďalšie rady ako sa chrániť pred modrým svetlom sú:
• Dioptrické okuliare s ochranou pred modrým svetlom (špeciálna vrstva, ktorá sa pridá na šošovky vašich okuliarov)
• Špeciálne monitory počítačov s Low-blue light technológiou (technológia, ktorá redukuje prenikanie modrého svetla a znižuje namáhanie oči a únavu. Zatiaľ je na trhu zopár značiek napríklad Samsung, BenQ alebo Asus, ktoré ponúkajú Low-blue light technológiu)
• Špeciálna fólia (ochrannú fóliu si nalepíte na vaše digitálne zariadenia, vďaka čomu zabránite prenikaniu modrého svetla a šetríte vaše oči)
• Aplikácia (ktorá prispôsobuje jas vášho monitora a eliminuje tak žiarenie modrého svetla,  napr: f.lux, redshift, iris.  Avšak tieto aplikácie môžu skresľovať farby, ale dajú sa v nich nastaviť viaceré režimy podľa podmienok, v ktorých pracujete.)

Ako pridať ochrannú vrstvu pred modrým svetlom do okuliarov?

V eyerim e-shope máte možnosť si pridať vrstvu na ochranu pred modrým svetlom do všetkých dioptrických okuliarov. Stačí si vybrať okuliare, ktoré sa vám páčia a pod tabuľkou s dioptriami nájdete možnosti vylepšenia. Ako prvé objavíte práve ochranu proti modrému svetlu, ktorú zaškrtnete a už máte vylepšené okuliare na svete. 

Ochranná vrstva pred modrým svetlom má svoje špecifiká - šošovky s touto technológiou majú jemné sfarbenie do žlta, s modrými odleskami na vonkajšej strane šošoviek. Nemusíte sa ničoho obávať, nie je to výrobná chyba. Je to normálna súčasť úpravy, ktorá svojim ľahkým zafarbením zabezpečuje ochranu vašich očí.

ochrana proti modrému svetlu eyerim ochrana proti modrému svetlu dioptrické okuliare poškodenie modrým svetlom a ochrana proti modrému svetlu ako si pridám ochranu proti modrému svetlu do dioptrických okuliarov počítačové okuliare  pc okuliare, okuliare na pc

Týmto článkom sme vás rozhodne nechceli vystrašiť, skôr len upozorniť na niekedy podceňovanú problematiku. Dbajte o svoj zrak aj keď nenosíte dioptrické okuliare a doprajte svojim očiam dostatočný oddych. Pokiaľ nosíte dioptrické okuliare a pracujete na dennej báze s počítačom alebo smartfónom, odporúčame vám pridať si ochrannú vrstvu pred modrým svetlom, aby bol váš zrak chránený - ochranný filter si viete jednoducho pridať do akýchkoľvek dioptrických okuliarov, aj do eyerim collection, kde nájdete dioptrické okuliare za fantastické ceny. Starajte sa o vaše oči, máte ich predsa len jedny.

 

 

 

Yassaman

Som jednou zo spoluzakladateľov eyerim a pomáham nám udržať sa vo vodách marketingu. Nikdy neodmietnem dobrý tip na knihu alebo pozvanie na trip po Európe. Raz som zjedla celý kus hovädzieho stehna v priebehu 30 minút a pre tých, ktorí nevedia vysloviť moje meno som jednoducho 'Yass'.

Mohlo by vás zaujímať
Valentín 2019: Buďte sami sebou

Sebavedome. Sexy. Sami sebou.

Go. Explore. See.: Mountains of Slovakia

Objavte s nami krásu slovenských hôr v tohtoročnej poslednej epizóde video cyklu Go. Explore. See a nalaďťe sa zimnú lyžiarsku sezónu.

5 najlepších stylingov Movember sezóny

Movember je v plnom prúde! Ak aj vy doma starostlivo pestujete svoju bradu, máme pre vás pár tipov na to, aké okuliare sú ku nej tie správne.

Máte otázky? Spýtajte sa nášho optometristu.